جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 58882
  تاریخ انتشار : 17 شهریور 1393 15:14
  تعداد بازدید : 788

  رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در گفت‌وگو با «حمایت»:

  طرح «دادپزشک» مردم را از سردرگمی نجات می دهد

  رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تشریح آخرین وضع اجرای طرح «دادپزشک» گفت: اجرای این طرح می تواند مردم را در امور پزشکی مربوط به صدور گواهی فوت از سردرگمی نجات دهد.

  دکتراحمد شجاعی در گفت وگو با «حمایت» اظهار کرد: طرح «دادپزشک» با هدف ساماندهی صدور سریع گواهی فوت و جواز دفن به صورت آزمایشی در شهرهای مختلف بخصوص استان تهران اجرا می شود. وی اجرای این طرح را موفقیت آمیز عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح، پزشکی قانونی توانست گره از مشکلات روز مردم بخصوص برای افرادی که برای گرفتن گواهی فوت، سرگردان و حیران بودند، باز کند. شجاعی با اشاره به اینکه در گذشته افرادی که فوت می کردند به علت نداشتن پزشک معالج و تشخیص ندادن علت فوت به این سازمان اعزام می شدند، افزود: با اجرای این طرح پزشکانی که تخصص پزشکی قانونی دارند می توانند گواهی فوت صادر کنند. 
  رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین با اشاره به ویژگی اصلی این طرح بیان کرد: کسب آمار دقیق و علمی در باره علت فوت و خودداری از اعزا م های غیر ضروری به پزشکی قانونی از ویژگی های شاخص این طرح است.

  تهیه و جمع آوری اطلاعات ژنتيكي مجرمان 
  در انتظار اعتبار
  وی همچنین از تکمیل و بهره برداری ساختمان پزشکی قانونی در مناطق و شهرستان هایی که نیمه تمام است، خبر داد و گفت: همچنین امسال در شهرستان هایی که ساختمان پزشکی قانونی وجود ندارد کلنگ احداث این ساختمان به زمین می خورد. شجاعی در پاسخ به این پرسش که اطلاعات به دست آمده از آمار متوفیان و گواهی های صادر شده در کجا ثبت خواهد شد؟ گفت: قرار است با در نظر گرفتن اعتبار مناسب به این بخش، اسناد و آمارها به صورت الکترونیکی در سامانه وزارت بهداشت ثبت شوند. رییس سازمان پزشکی قانونی کشور همچنین در ادامه درباره تهیه و جمع آوری اطلاعات ژنتيكي مجرمان که زمزمه های آن از سال گذشته در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران مطرح شده است، گفت: در این بانک همه مسایل آماده است و اگر اعتبار لازم برای نهایی شدن برخی از اطلاعات و زیرساخت ها فراهم شود می توان یک نتیجه و خروجی مناسب از آن را شاهد بود.

  نشست هایی که آغاز گفتمان اجتماعی پزشکی قانونی شد
  شجاعی در ادامه سخنانش به نشست هم اندیشی مطالعات پژوهشی در حوزه آسیب های اجتماعی که در تابستان سال جاری در مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی برگزار شد نیز اشاره کرد و افزود: این جلسه، نخستین جلسه ای بود که در قالب مشترک با گروه آسیب شناسان اجتماعی برگزار می شد که به علت استقبال بالای طرفین، مقررشد نشست های بعدی هم برگزار شود.

  آمارهای پزشکی قانونی برای دستگاه های اجرایی کاربردی است
  وی همچنین در ادامه به این پرسش که آمارهای اعلام شده از سوی پزشکی قانونی چه کاربردی برای مردم یا سایر دستگاه ها دارد؟ هم پاسخ داد و گفت: آمارهایی که درباره برخی مسایل مانند تصادفات و سوانح رانندگی و حتی میزان نزاع و درگیری و خشونت در جامعه مطرح می شوند، می توانند برای برنامه ریزی مراجع اجرایی و تصمیم گیرنده مفید باشند. رییس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: بر این اساس مراکزی مانند پلیس راهور یا راهداری و وزارت راه یا سایر افرادی که دست اندرکار امور حوادث و راهنمایی و رانندگی هستند، می توانند با مشاهده آمار به بخشی از نحوه عملکرد خود پی ببرند. شجاعی بیان آمارها از سوی پزشکی قانونی را برای مردم نوعی هشدار تلقی کرد و گفت: مردم می توانند با آمار مرگ و میر در تصادفات و سوانح مشابه، به هوشیاری در نحوه عملکرد خود دست یابند. وی میزان موثق و دقیق بودن آمار بیان شده از سوی پزشکی قانونی را کامل و صد در صدی عنوان کرد و یادآور شد: در مجموع این آمار بیشتر برای مراکز اجرایی کاربرد فراوانی دارند.
  ارجاع بیش از ۲۲۴ هزار پرونده نزاع در ۴ ماه
  شجاعی همچنین با بیان مصداقی در خصوص آمارها، به آمار روز سازمان پزشکی قانونی درباره نزاع اشاره و تصریح کرد: در 4 ماهه نخست سال جاری ۲۴۴ هزار و ۶۹۸ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۱۵۶ هزار و ۴۶۲ نفر مرد و ۶۸ هزار و ۲۳۶ نفر دیگر زن بودند. رییس سازمان پزشکی قانونی ادامه داد: در 4 ماهه امسال آمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی قانونی 9 دهم درصد کاهش یافته است که این آمار در مدت مشابه سال قبل ۲۲۶ هزار و ۷۹۸ نفر بوده است. بر اساس این گزارش که از سوی معاون رییس قوه قضاییه در سازمان پزشکی قانونی اعلام شده است، استان های تهران با ۳۹ هزار و ۶۲۲، خراسان رضوی با ۱۸ هزار و ۲۹۵ و اصفهان با ۱۶ هزار و ۴۱۸ مورد بیشترین و استان های خراسان جنوبی با یک هزار و ۲۱۳، ایلام با یک‎هزار و ۴۹۶ و بوشهر با یک هزار و ۸۱۳ کمترین آمار مراجعان نزاع را در این مدت داشته اند. 
  شجاعی با بیان اینکه در سال جاری آمار مراجعان نزاع در تیرماه بیش از دیگر ماه های سال بوده است، گفت: در این ماه ۶۳ هزار و ۸۷ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش 3/2 درصدی داشته است. 
  وی یادآور شد: به طور معمول آمار مراجعان نزاع در فصل تابستان بیش از سایر فصل های سال است به نحوی که در سه سال اخیر همواره تیر ماه بیشترین آمار نزاع را داشته است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28196382
اکنون :
45