جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 58883
  تاریخ انتشار : 17 شهریور 1393 15:21
  تعداد بازدید : 1070

  بررسی علل رشد منفی وقوع جرم در گفت‌وگو با رییس کل دادگستری آذربایجان غربی

  اجرای سریع احکام جرایم را کاهش داده است

  رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی از کاهش 12 درصدی جرم سرقت در 5 ماهه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

  توکل حیدری در گفت وگو با «حمایت» افزود: این در حالی است که جرم سرقت در مجموع سال 92 با 16 درصد رشد نسبت به سال 91 در صدر جدول 10 اتهام اول استان قرار داشته است. وی یادآور شد: اما در 5 جرم نخست سال جاری، سرقت در ردیف دوم جدول یاد شده قرار دارد. وی ادامه داد: با وجود اینکه در چند سال اخیر جرم سرقت همواره روند افزایشی داشته اما امسال با رشد منفی روبه رو بود و جزو معدود جرایمی است که کاهش داشته است. به گفته مقام ارشد قضایی استان آذربایجان غربی، کل پرونده های اتهامی در این مدت سال 93 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش اندکی داشته است. وی با بیان اینکه در این مدت حدود 50 هزار فقره پرونده اتهامی وارد دادسراهای استان شده است، هم خاطرنشان کرد: این رقم در حالی است که ورودی پرونده ها به محاکم قضایی نسبت به 5 ماه ابتدای سال 92 کاهش نامحسوسی داشته است.حیدری ایراد ضرب و جرح عمدی با 4 هزار و 637 فقره پرونده را دارای بیشترین فراوانی در میان پرونده های اتهامی در بازه زمانی ذکر شده عنوان کرد و افزود: این جرم در جایگاه اول جدول 10 اتهام اول استان قرار دارد. این مقام مسئول جرم مالکیت و نگهداری مواد مخدر در این 5 ماه را با ورود 2 هزار و 452 فقره پرونده به دادسراها در ردیف سوم این جدول خواند و خاطرنشان کرد: این جرم در مقایسه با 5 ماه ابتدایی سال گذشته 4 درصد کاهش داشته است.

  اتهام تخریب؛ در صدر بیشترین افزایش 
  حیدری همچنین با اشاره به افزایش جرم تصرف عدوانی اراضی زراعی افزود: رشد این جرایم به اندازه ای است که بیشترین میزان درصد افزایش در میان جرایم مربوط به اتهام تخریب با 20 درصد و تصرف عدوانی با 18 درصد رشد نسبت به 5 ماه مشابه سال 92 است. رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی در خصوص جرایمی هم که در این مدت با کاهش روبه رو بوده اند، اظهار کرد: آمارها نشان می دهند 4 جرم در 5 ماه گذشته کاهش داشته اند که همانطور که گفته شد سرقت با 12 درصد در ردیف اول، ایراد ضرب و جرح غیرعمدی بدنی با 10 درصد کاهش در جایگاه بعدی است، نگهداری و مالکیت مواد مخدر و مزاحمت تلفنی هر یک با 4 و یک درصد کاهش در ردیف های سوم و چهارم جرایمی که رشد منفی داشته اند، قرار دارند. 

  بررسی علل کاهش بروز جرایم
  حیدری در ادامه این گفت وگو، درباره علل کاهش رشد بعضی از جرایم تصریح کرد: یکی از عوامل این کاهش اجرای سریع و قاطع احکام محکومیت متهمان است که این موضوع از بازدارندگی و پیشگیری خوبی برخوردار است. وی با اظهار تاسف از اینکه در سال های قبل به دلیل کم توجهی، برخی احکام صادر شده در دادگاه ها به مرحله اجرا در نمی آمد، تاکید کرد: از این رو، با تلاش کارکنان دادگستری استان آذربایجان غربی احکام صادره به صراحت و قاطعیت اجرا می شود تا نتیجه مطلوب که همان کاهش و پیشگیری از وقوع جرم است، اتفاق بیفتد. وی عامل دوم کاهش بروز برخی جرایم را صدور قرارهای تامین متناسب با اهمیت جرم دانست و گفت: این موضوع از فرار و اختفای محکومان جلوگیری می کند. سومین علت هم محرومیت مجرمان حرفه ای و باسابقه از مرخصی های اعطایی بر اساس بخشنامه ابلاغی از سوی رییس قوه قضاییه است که نقش موثری در کاهش وقوع این دسته از جرایم داشته است. مقام ارشد قضایی استان آذربایجان غربی معتقد است: تعامل و همکاری ضابطان قضایی به ویژه نیروی انتظامی موجب کنترل، جلب و دستگیری متهمان سابقه دار و حرفه ای شده است که این موضوع هم به عنوان علت کاهش بروز جرم شناخته می شود. حیدری افزایش نرخ دیه و جرایم تخلف های رانندگی در تصادفات منجر به ایراد صدمه بدنی غیرعمدی را پنجمین علت رشد منفی بعضی جرایم بیان کرد. 

  افزایش قاچاق مواد مخدر با وجود تلاش مرزبانان
  رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی در بخش دیگری از این گفت وگو به بررسی جرایم مرتبط با مواد مخدر پرداخت و گفت: این استان از حیث همسایگی با کشورهای خارجی همچون ترکیه و عراق با این دسته از جرایم روبه روست. در این میان کردستان عراق مدیریت خوبی در نظارت بر مرزها ندارد، بنابراین قاچاق مواد مخدر به استان با وجود تلاش های مرزبانان تقریبا به وفور صورت می گیرد. وی میزان کشف موادمخدر در مرزهای کشور را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: این در حالی است که با توجه به تمامی اقدام ها ورود مواد مخدر هم سنتی و هم صنعتی به ویژه مواد پیش ساز روانگردان ها به مقدار زیاد است. وی با اظهار تاسف از ساخت آشپزخانه های تهیه موادمخدر صنعتی در مناطق غیر مسکونی استان بیان کرد: این آشپزخانه ها در مناطق غیر مسکونی مانند باغ ها احداث شده و مواد مخدر تولیدی از این مناطق به نقاط عمقی کشور منتقل می شود. از سوی دیگر مواد مخدر وارده از شرق کشور هم به مقصد اروپا و کشورهای ترکیه و عراق از مسیر استان آذربایجان غربی انجام می شود. حیدری با این توضیح از آمار بالای پرونده های جرایم مواد مخدر در این استان خبر داد و گفت: این پرونده ها شامل جرایمی مانند حمل و نگهداری، خرید و فروش و مصرف موادمخدر است. وی ادامه داد: به نقل از منابع ضابطان قضایی دادگستری استان حدود 4 هزار و 100 سارق در طول سال 92 دستگیر شده اند که از این تعداد 3 هزار و 57 نفر از آنها معتاد بوده اند؛ این موضوع نشان می دهد اعتیاد ریشه مهم بروز جرم سرقت است بنابراین باید همه مسئولان مرتبط با این موضوع برای پیشگیری و درمان آن فکر اساسی و برنامه ریزی اصولی کنند تا از این طریق کاهش میزان بروز سرقت را هم شاهد باشیم.

  اجرای سریع احکام جرایم جرم سرقت ضرب و جرح عمدی جرم مالکیت مواد مخدر جرم نگهداری مواد مخدر اتهام تخریب تصرف عدوانی اراضی زراعی ضرب و جرح غیرعمدی بدنی نگهداری و مالکیت مواد مخدر مزاحمت تلفنی کاهش بروز جرایم بازدارندگی اهمیت جرم اختفای محکومان فرار محکومان محرومیت مجرمان حرفه‌ای متهمان سابقه‌دار متهمان حرفه ای تخلف‌های رانندگی صدمه بدنی غیرعمدی قاچاق مواد مخدر کشف موادمخدر مواد مخدر سنتی مواد مخدر صنعتی روانگردان‌ها اخبار حقوقی خبر حقوقی شهر دانش
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28198981
اکنون :
53