جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 58975
  تاریخ انتشار : 18 شهریور 1393 13:54
  تعداد بازدید : 742

  نماینده سازمان ملل:

  داعش از کودکان عراقی برای حملات انتحاری استفاده می کند

  داعش از کودکان عراقی برای حملات انتحاری استفاده می کند

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، "لیلا زروقی"، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان و درگیری های مسلحانه در جریان این جلسه اطلاع رسانی شورای امنیت گفت: تصاویری که ما از طریق رسانه ها شاهد آن هستیم حاکی از کشتار وحشیانه و بی هدف غیرنظامیان از جمله کودکان است که ما را وحشت زده و مبهوت کرده است.

  وی افزود: اگرچه بی ثباتی شدید وضعیت امنیتی در این منطقه، نظارت ما را کند کرده اما می دانیم که از زمان آغاز سال جاری میلادی 700 کودک در عراق کشته یا ناقض شده اند. من به شدت نسبت به گزارش های اخیر درباره اینکه داعش اقلیت ها از جمله کودکان و زنان را در سوریه و عراق هدف می گیرد، نگران هستم.

  این نماینده ویژه سازمان ملل ادامه داد: داعش به پسرهای بالای 13 سال دستور داده تا سلاح به دست گرفته، از مکان های استراتژیک حفاظت یا غیرنظامیان را دستگیر کنند و از دیگر کودکان به عنوان عاملان انتحاری استفاده کرده است.

  وی تصریح کرد، تروریست های ''دولت اسلامی'' در عراق صدها کودک را از جمله در اعدام های جمعی به قتل رسانده اند و همچنین از کودکان به عنوان بمب گذاران انتحاری در حمله های خود استفاده می کنند.

  وی در ادامه افزود: البته درباره حفاظت از کودکان در درگیری های مسلحانه پیشرفت هایی در سراسر جهان صورت گرفته است. به طور مثال جمهوری چاد به سربازگیری کودکان پایان داد و یا یمن که برای حفاظت از سربازگیری کودکان توسط نیروهای مسلحش، طرحی را با سازمان ملل امضا کرد.

  زروقی همچنین به طور ویژه به وضعیت کنونی در غزه اشاره کرد که در آن جان بیش از 500 کودک در جریان عملیات نظامی اخیر اسرائیل گرفته شد. در این حملات 3100 کودک نیز زخمی شدند که حدود یک سوم از آنها دچار فلج دائم شده اند.

  وی افزود: رویدادهای غزه باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد و مجرمان شناسایی شده از تمامی طرفین درگیر باید محاکمه شوند. نمی توانم بگویم که چقدر تلاش برای دستیابی به یک صلح مداوم ضروری است. آتش بس تنها یک اقدام موقت است و قبلا نیز آن را تجربه کرده ایم. جامعه بین الملل باید از قدرت و نفوذ خود برای رسیدگی به دلایل اصلی این درگیری استفاده کند.

  این نماینده ویژه سازمان ملل درباره نیجریه گفت: شبه نظامیان بوکوحرام مدارس، دانش آموزان و معلمان را هدف می گیرند و در سال 2013 میلادی دست کم 100 دانش آموز و 70 معلم را کشتند. 200 دختر ربوده شده نیز همچنان در چنگال بوکوحرام هستند.

  وی افزود: من از دولت نیجریه و تمامی شرکایش می خواهم تا تمامی اقدامات لازم را برای برگرداندن این دخترها انجام دهند. در حال حاضر گزارش هایی به دستمان رسیده مبنی بر اینکه بوکوحرام از دختران و پسران 12 سال در حملاتش استفاده می کند.

  فارست ویتاکر، نماینده ویژه یونسکو برای صلح و سازش و بازیگر برنده جایزه اسکار نیز پس از بازگشت از سودان جنوبی در این نشست حضور یافت.

  وی گفت: بدترین چیزی که مشاهده کردم کودکانی بود که یونیفورم های نظامی به تن کرده و سلاح به دست داشتند. حمایت از دولت ها برای پایان دادن به سربازگیری کودکان نخستین اقدام است.

  در واکشنی دیگر، زیاد رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل که به تازگی کار خود را آغاز کرده، در ژنو گفت که "دولت اسلامی" در مناطق تحت کنترل خود "بنایی از خون'' برپا کرده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28198981
اکنون :
50