جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 73178
  تاریخ انتشار : 30 فروردین 1394 13:36
  تعداد بازدید : 1270

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در کنگره بین‌المللی عدالت کیفری:

  ایران به تنهایی در خط مقدم مبارزه با پدیده شوم قاچاق مواد مخدر، هزینه سنگینی می پردازد

  وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در خط مقدم مبارزه با این پدیده شوم و روبه رشد، هزینه سنگینی می پردازد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد در این خصوص جامعه بین المللی سهم خود را بر اساس اصل «مسئولیت مشترک» ادا کند.

  به گزارش خبرگزاری میزان، دکتر «محمدباقر الفت» در سیزدهمین کنگره عدالت کیفری و پیشگیری از وقوع جرم که از 23 تا 30 فروردین در قطر در حال برگزاری است، ضمن تشکر از هیات رئیسه و دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل متحد و دولت قطر اظهار کرد: برای بنده افتخار بزرگی است که در سیزدهمین کنگره پیشگیری از جرم و عدالت جنایی مطالبی با شما در میان گذارم.

  وی با اشاره به آیه «لقد ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط» افزود: این آیه میزان اهمیت مفهوم عدالت نزد ادیان الهی را اثبات می کند و همچنین نشان از جایگاه والای عدالت در دین اسلام و ماموریت پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) در برپایی عدالت دارد. 

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با الهام از اصول مقدس اسلام، عدالت در مفهوم گسترده آن را که شامل عدالت جنایی نیز می شود در اولویت اصلی خود قرار داده است.

  الفت تصریح کرد: قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 تمام تلاش خود را برای ارتقای نظام عدالت جنایی، مبتنی بر اصول و قواعد اسلامی و بهره برداری از آخرین تحولات حوزه پیشگیری از جرم و عدالت جنایی به عمل آورده است.
  وی با اشاره به برخی اقدامات جمهوری اسلامی ایران با هدف پیشگیری از وقوع جرم اظهار کرد: ارتقای شان و قداست خانواده و مشارکت عمومی در روند دادرسی، افزایش استفاده از مجازات های جایگزین حبس، نظارت الکترونیک و بازپروری اجتماعی مجرمین و کاهش دوران بازداشت موقت از دیگر اقداماتِ مهم صورت گرفته است.
  وضع تحریم ها در تعارض کامل با عدالت، حقوق بشر و آزادی های اساسی قرار دارد

  این مسئول عالی قضایی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران درخواست گروه 77 و چین، از دولت ها و سازمان های بین المللی مبنی بر خودداری از تحریم و اقدامات یکجانبه را که می تواند چارچوب همکاری و توانمندی دولت ها در مبارزه با جرایم را تضعیف کند مورد تاکید قرار داده است، افزود: صرفنظر از اهداف وضع تحریم ها و اقدامات یکجانبه بدون شک تاثیر منفی اینگونه اقدامات متوجه مردم بوده که این تاثیر در تعارض کامل با عدالت، حقوق بشر و آزادی های اساسی است.

  وی برگزاری این کنگره را در راستای ارائه راهکاری برای تسهیل همکاری های بین المللی در پیشگیری از وقوع جرایم مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: از طرف دیگر تحریم ها، کانال های غیررسمی مبادلات مالی و تجاری را رونق می دهد و ارتکاب جرایمی نظیر پولشویی، قاچاق کالا به خصوص قاچاق داروهای تقلبی و جرایم مالیاتی را تسهیل می کند و این کنگره فرصت بی نظیری را فراهم آورده است تا این نگرانی مورد بحث واقع شود و راهکارهایی برای تسهیل همکاری های بین المللی اندیشیده شود. 

  جامعه بین المللی نقش خود را در مقابله جرایم شنیع گروه های تروریستی ایفا کند
  الفت با اشاره به جرایم شنیع گروه های تروریستی در منطقه خاورمیانه تاکید کرد: این جنایات تکان دهنده که بر خلاف اصول اساسی و حقوق بنیادین بشر است موجب شرمساری بشریت در قرن بیست و یکم شده است.
  وی با تاکید بر اینکه جامعه بین المللی نباید از هیچ تلاشی در مقابله با این جرایم فروگذاری نماید، بیان کرد: لازم است جامعه بین المللی نقش مهم خود را در مقابله با این گروه های تروریستی با اتخاذ روش های مختلف ازجمله ممانعت از بکارگیری تروریست های خارجی، بلوکه کردن منابع مالی، مقابله با افراط گرایی خشن و فراهم آوردن کمک های مالی مورد نیاز دولت های متاثر از این گروه ها را با احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آن ها ایفا نماید.

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ادامه داد: ایده «جهان عاری از خشونت و افراط گرایی» که در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه گردید قدمی در جهت مهار این نوع جرایم تروریستی بوده و بایستی به شکل مناسبی مد نظر قرار گیرد.

  ایران به تنهایی در خط مقدم مبارزه با پدیده شوم قاچاق مواد مخدر، هزینه سنگینی می پردازد

  الفت پرداخت بهای سنگین اجتماعی، مالی و انسانی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با قاچاق مواد مخدر و جنگی که ناشی از تولید غیرقانونی گیاهان حاوی مواد مخدر در همسایگی این کشور و قاچاق تولیدات آن به منطقه و سایر نقاط دنیا از جمله اروپا در جریان است را مورد تاکید قرار داده و افزود: در این راستا جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله ای متعددی در سطوح مختلف انجام داده است که همکاری با کشورهای همسایه، تقویت همکاری ها در منطقه و خلیج فارس و بیشترین میزان ضبط مواد مخدر در جهان از جمله این اقدامات است.

  وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در خط مقدم مبارزه با این پدیده شوم و روبه رشد، هزینه سنگینی می پردازد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد در این خصوص جامعه بین المللی سهم خود را بر اساس اصل «مسئولیت مشترک» ادا نماید.

  امروزه اقدامات مبتنی بر پیشگیری های واکنشی قادر به مهار کامل جرم نیست

  وی اظهار کرد: بکارگیری ابزار و شیوه های جدید ارتکاب جرم توسط مجرمین، متقابلا سبب تنوع و تغییر در پاسخ ها و سیاست های جنایی دولت ها شده بطوریکه پاسخ مناسب به نیازهای جامعه برای تحقق عدالت جنایی، ضرورت بکارگیری اسباب موثر پیشگیری از وقوع جرم را نمایان ساخته است.

  این مسئول عالی قضایی با بیان اینکه امروزه اقدامات مبتنی بر پیشگیری های واکنشی قادر به مهار کامل جرم نیست، تاکید کرد: باید با استفاده از منابع موجود و ظرفیت های ملی، منطقه ای و بین المللی، برنامه های عملی مبتنی بر پیشگیری، برای تمامی مراحل زندگی و کلیه آحاد جامعه طراحی نمود و اقدامات کنشی نظیر افزایش آگاهی های عمومی، بهبود مهارت ها و سبک زندگی، پیشگیری رشد مدار و توانمندسازی گروه های آسیب پذیر در معرض خطر و پرخطر را با تاکید بر نقش مهم خانواده، دوران پیش از مدرسه، مدارس ابتدایی و برنامه های پیشگیری اجتماعی تقویت کرد.

  اقدامات جمهوری اسلامی ایران در پیشگیری از وقوع جرایم

  وی با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در پیشگیری از وقوع جرایم اظهار کردند: در این راستا جمهوری اسلامی ایران از زمان برگزاری کنگره قبلی با تدوین لایحه پیشگیری از جرم اقدام به تشکیل شورای عالی پیشگیری با شعب استانی نموده و در چارچوب برنامه پنجساله توسعه خود، با محور حاکمیت قانون، نهادهای اجرایی را موظف به اتخاذ تدابیر حقوقی و اجرایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم نموده و با همین رویکرد، قوانین خود را مورد بازنگری گسترده و عمیق قرار داده است.

  به گفته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اصلاح قانون مجازات اسلامی، اصلاح قانون آیین دادرس کیفری، تصویب قانونی جامع در امر مبارزه با فساد و صدور دستورالعمل های مبسوط در مقابله با پولشویی برای نهادهای مختلف نیز از جمله این اقدامات است.

  الفت ادامه داد: بخصوص در زمینه حمایت از زنان و کودکان در دادرسی کیفری، ارتقای دادگاه های تخصصی و انتصاب قضات و مشاورین آموزش دیده برای دادرسی اطفال اقدامات موثری انجام داده است.

  ضرورت همکاری بین المللی در امور جنایی با هدف پیشگیری از وقوع جرم

  وی در پایان با بیان اینکه قطعا همکاری بین المللی در امور جنایی، می تواند مبنای تلاش های هماهنگ در پیشگیری و مبارزه با جرایم در شدیدترین اشکال بین المللی آن باشد، خاطرنشان کرد: پیچیدگی جرایمی نظیر جرایم رایانه ای با حضور روزافزون گروه های سازمان یافته فراملی در ارتکاب جرایم نوظهوری همانند جرایم علیه میراث فرهنگی، ایجاد چارچوب های مناسب تر برای همکاری های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی را ایجاب می نماید که امیدوارم در آینده ای نزدیک با ارتقای همکاری های چندجانبه شاهد تحقق هرچه بیشتر عدالت جنایی و پیشگیری از وقوع جرم باشیم.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
26