جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 73301
  تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 15:17
  تعداد بازدید : 629

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران قزوین درگفت‌و‌گو با میزان عنوان کرد

  کاهش 60 درصدی دعاوی دادگستری با تصویب آیین نامه قراردادهای پیش فروش ساختمان ها

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان قزوین گفت: 60 درصد دعاوی دادگستری با تصویب آیین نامه پیش فروش ساختمان ها و آپارتمان ها کاهش می یابد.

  «مهدی فلاح» در گفت و گو با  میزان با بیان اینکه بحث قراردادهای پیش فروش ساختمان ها و آپارتمان ها در ماده 10 قانون مدنی نیز مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: با تصویب آیین نامه ای در این باره بخش زیادی از دعاوی مطروحه در دستگاه قضایی کاهش می یابد.

  وی با بیان اینکه قانون مدنی تکلیف بسیاری از قراردادهای ملکی را مشخص کرده است اما برای رفع برخی ابهامات قانونی، نیاز است که آیین نامه ای تصویب شود، تاکید کرد: ۵۰ تا ۶۰ نوع قرارداد در حوزه ساختمان سازی وجود دارد و امروزه تنظیم قرارداد بین افراد افزایش یافته است و در زمینه های متعددی قرارداد بین افراد بسته می شود. 

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان قزوین با بیان اینکه مردم در امور روزمره خود با قراردادهای خصوصی روبرو هستند، گفت: قراردادهای اجاره رحم و اهدای عضو از نوع رایج ترین قرارداد ها در جامعه امروزی هستند و از نظر قانونی این نوع قرارداد در صورتی که شرع اجازه دهد و مغایرتی با شرع نداشته باشد، مشکلی نخواهد داشت. 

  وی اظهار کرد: در صورتی که قرارداد بین افراد در دفا تر اسناد رسمی انجام شود طرفین از آرامش برخوردار بوده و دولت نیز از مزایای ثبت این قرارداد ها بهره مند می شود. 

  فلاح با بیان اینکه تنظیم قرارداد ها در دفا تر اسناد رسمی در واقع بهداشت روانی را برای جامعه به همراه دارد، افزود: قراردادهای خصوصی به دلیل اینکه مکتوب و رسمی نیستند در صورت بروز دعوی مشکلاتی را برای طرفین ایجاد خواهند کرد.

  وی خاطر نشان کرد: مردم به دلیل بی اطلاعی از مزایای سند رسمی برای تنظیم سند به دفاتر ثبت مراجعه نمی کنند با اطلاع رسانی مردم از مزایای آن مطلع شده و بخش زیادی از مشکلات و دعاوی مطروحه در دستگاه قضایی کاهش می یابد. 

  فلاح با بیان اینکه بهتر است در دفاتر اسناد رسمی به مردم مشاوره های رایگان ارائه شود، تصریح کرد: با همین اقدام ساده مردم نسبت به مزایای این شکل از ثبت آشنا شده و به میزان زیادی از هزینه های دولت کم می شود. 

  وی گفت: دولت می تواند در زمینه تشویق مردم، قوانینی را تصویب کند تا هزینه ها تناسب شده و بی میلی مردم از مراجعه به دفاتر ثبت کمتر شود.

  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان قزوین با بیان اینکه تنظیم قرارداد ها دردفا تر اسناد رسمی در کاهش مراجعه به دادگاه ها نقش موثری دارد، افزود: ۶۰ درصد دعاوی دادگستری مربوط به دعاوی املاک بوده که از این میان بالغ بر ۹۰ درصد دعاوی مستند به سند عادی هستند. همچنین اکثر دعاوی به خاطر تنظیم سند عادی است و بخش عمده ای از آن ها مربوط به پیش فروش ساختمان ها می شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
8