جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 73372
  تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1394 9:33
  تعداد بازدید : 1067

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

  8 استان کشور در پیشگیری از جرایم موفقیت 67 درصدی داشتند

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه اجرای برنامه ها در حوزه پیشگیری باید اثربخش باشد و مورد توجه مردم قرار گیرد، گفت: مردم توقع دارند در حوزه های مختلف، شاهد کاهش جرم باشند و بر همین اساس اقدامات باید در حوزه پیشگیری به اطلاع مردم برسد.

  «محمدباقر الفت» در دومین گردهمایی ارتقای اثربخشی برنامه ریزی در پیشگیری از وقوع جرم با بیان این مطلب اظهار کرد: در سال گذشته عدم تخصیص اعتبارات کافی باعث بروز مشکلات و ناهنجاری هایی شد و از سوی دیگر تاکید بر اجرای برنامه ها و نبود بودجه، مشکلاتی را ایجاد کرد اما به هر حال با حمایت ها و حضور معاونان و یاری آنها اقدامات بسیاری در حوزه پیشگیری انجام شد .به عبارتی سال گذشته سالی پربار بود و معاونت راهبردی نیز به وعده های خود عمل کرد.وی با بیان اینکه امسال اعتبارات به موقع اختصاص داده خواهد شد، اضافه کرد: در سال جاری بودجه مورد نیاز به موقع به استان ها ارسال می شود و کفایت آن استانها نیز در نظر گرفته خواهد شد تا کسی دچار مشکل نشود . تلاش می کنیم تا بودجه اضافی هم ارسال شود تا کارها با سرعت بیشتری نسبت به گذشته انجام گیرد. این مقام قضایی اظهار امیدواری کرد که ظرفیت های استانی در اختیار معاونان پیشگیری قرار گیرد .همچنین سطح ارتباط معاونت اجتماعی با مدیریت کلان دادگستری افزایش یابد زیرا حمایت و هدایت رییس کل دادگستری تعیین کننده و به نحو چشمگیری، تاثیرگذار است. وی با اشاره به اینکه باید ارتباطات بین روسای کل دادگستری ها و معاونت های پیشگیری تقویت شود، افزود: در معاونت پیشگیری نکته مورد توجه هماهنگی بین دستگاه ها است، نباید فقط وارد حوزه اجرا شد بلکه در کنار اجرا باید اقدامات در حوزه پیشگیری به اطلاع مردم برسد تا جامعه بداند برای حفظ امنیت و آرامش آنها اقداماتی در این حوزه صورت گرفته است.

  مردم توقع کاهش جرایم را دارند
  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه زمان اثربخشی همه برنامه ها مساوی و یکسان نیست، اضافه کرد: محور کارها در حوزه پیشگیری باید اثربخشی داشته باشد و ما فقط برای کار، فعالیت و اقدام نمی کنیم بلکه باید کارها نتیجه مطلوب داشته باشد تا بتوان اثر آن را در جامعه مشاهده کرد. الفت گفت: فعالیت هایی که از سوی حوزه پیشگیری در قوه قضاییه انجام می گیرد بازتاب ندارد و این در حالی است که حجت الاسلام والمسلمین اژه ای معاون اول قوه قضاییه تاکید دارد تا اقداماتی که در حوزه پیشگیری انجام می شود پررنگ، به موقع، جامع و فراگیر شود و همه شهروندان از اقدامات حوزه پیشگیری اطلاع داشته باشند. وی با اعلام اینکه مجموعه ای به تشکیلات پیشگیری اضافه خواهد شد که عنوان مدیرکلی دارد، خاطرنشان کرد: امکانات و تجهیزاتی در زمینه تشکیلات این مجموعه در حال فراهم شدن است و نیروهای انسانی نیز در حال آموزش هستند تا اقدامات موثرتری صورت گیرد.معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اضافه کرد: در سال 94 هر اقدامی در حوزه پیشگیری انجام شود به اطلاع مردم خواهد رسید و هر برنامه ای باید یک بسته تبلیغی داشته باشد . این رفتار ریا نیست بلکه تبلیغ در حوزه پیشگیری «رکن» است .

  هدف احقاق حقوق جامعه است
  وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در حوزه پیشگیری نباید بزرگنمایی صورت گیرد، تصریح کرد: آفت تبلیغاتی کار کردن نباید دامنگیر ما شود بلکه کارها براساس برنامه ریزی و به نفع جامعه انجام شود تا مردم در آسایش زندگی کنند زیرا هدف دستگاه قضا ایجاد امنیت و احقاق حقوق جامعه است. این مقام قضایی با بیان اینکه تشکیل ستادهای اجتماعی ابلاغ شده گفت: گزارش ها باید از عملیات کاغذی فاصله گیرند و قصد داریم ارتباطات را گسترش دهیم و فاصله ارسال اطلاعات تا اعلام گزارش ها را به حداقل برسانیم. وی با اشاره به اینکه باید بین همه استان ها حس فعالیت مشترک وجود داشته باشد و این حس تقویت شود، بیان کرد: تلاش می کنیم تا در رابطه با کمیته شوراهای معاونت پیشگیری، دبیری آن را برعهده داشته و آن را حمایت کنیم. این مقام قضایی ادامه داد: دستگاه هایی که همسو با برنامه های قوه قضاییه هدف و برنامه ریزی دارند باید هماهنگ با این حوزه وارد عمل شوند تا کارها تداخل پیدا نکنند. الفت با بیان اینکه تدوین و تهیه برنامه ها نیاز به انسجام فکری دارد، گفت: ما معتقدیم در قوه قضاییه افراد فرهیخته و فعال حضور دارند و به دلیل حجم کارها و نیاز به کارهای فکری افراد عادی نمی توانند در این حوزه فعال باشند.

  استان های فعال تشویق می شوند
  الفت در بخش دیگری از سخنانش به عملکرد استانها در حوزه پیشگیری اشاره کرد و گفت: تعدادی از استانها عملکرد مطلوبی دارند و از بین استانهای فعال افرادی که فعالیت آنها گسترده ‎تر بوده تشویق مادی و معنوی خواهند شد . ما نیز سعی می کنیم تا حد توان موانع و مشکلات را حل کنیم. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تاکید کرد: امیدواریم در سال 94 عملیات‎ها اجرایی و قابل ارائه باشند و حرکتی مثبت در حوزه پیشگیری برای قوام و دوام کشور، نظام و ملت صورت گیرد.

  واقعیت تلخ دادگاه های خانواده به روایت معاون رییس قوه قضاییه
  معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در حاشیه این گردهمایی و در جمع خبرنگاران گفت: متأسفانه امروز شاهد واقعیت تلخی در دادگاه های خانواده هستیم و این واقعیت تلخ ارایه مشاوره های صوری به زوجین متقاضی طلاق است. الفت درباره عملکرد این معاونت در سال 93 اظهار کرد: اقداماتی که در حوزه پیشگیری انجام می شود، وصف کیفی دارد. در تمام قسمت ها و حوزه ها برنامه های خیلی خوبی داریم و محور اصلی این برنامه ها اثربخش بودن است. به گفته وی، به طور کلی از حوزه مطالعات و جمع آوری اعداد و ارقام یک مقدار فاصله گرفتیم و قصد داریم رفتارهای ناهنجار را در سطح جامعه کاهش دهیم.معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه درباره تفاهم نامه هایی که این معاونت در سال 93 با برخی سازمان ها و دستگاه های دخیل در امر پیشگیری امضا کرده نیز گفت: تفاهم نامه و سند همکاری های متعددی با دستگاه های متولی امر پیشگیری امضا کردیم و خوشبختانه نتایج خوبی نیز داشته است. وی یادآور شد: در سال 94 تلاش می کنیم هماهنگی بیشتری بین معاونت پیشگیری قوه قضاییه و سایر دستگاه های دخیل در این حوزه ایجاد کنیم. الفت در پاسخ به سؤال اینکه مراکز مشاوره از چه زمانی فعالیت خود را در دادگاه های خانواده آغاز می کنند، افزود: امیدواریم در سال 94 قانون حمایت خانواده عملیاتی و مراکز مشاوره ای که باید کنار دادگاه ها فعالیت کنند، راه اندازی شود. آیین نامه مواد 16 و 17 قانون حمایت خانواده توسط وزارت دادگستری تدوین شد و به تأیید رییس قوه قضاییه رسید. معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در ماده 32 این آیین نامه در مورد مرجعی که مراکز مشاوره را تأسیس می کند و گزینش و جذب را انجام می دهد، دستور صادر شده و این وظیفه به عهده مرکز مشاوران قوه قضاییه قرار دارد. در استان ها نیز تأکید شده که یکی از معاونین دادگستری ها در استان ها وظیفه نظارت، هدایت و کنترل مراکز مشاوره را برعهده داشته باشند. وی یادآور شد: در تفاهم نامه ای که اواخر سال 93 با مرکز مشاوره قوه قضاییه امضا کردیم قرار شد معاونان پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ها وظیفه نظارت بر مشاوران را به عهده بگیرند.
  الفت درباره بودجه سال 94 معاونت پیشگیری از وقوع جرم نیز خاطرنشان کرد: نگاه قوه قضاییه به پیشگیری از وقوع جرم یک نگاه و رویکرد خیلی باز است. به گفته این مقام قضایی، بر اساس تفاهمی که با معاونت راهبردی داشتیم کف بودجه 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شد و درباره سقف بودجه نیز تفاهم کردیم هر مقدار که برنامه داشتیم هزینه ها تأمین شود. البته این بودجه قوه قضاییه است و اعتبارات پیشگیری آن چیزی است که مجلس تصویب می کند و به دستگاه ها از جمله سازمان بهزیستی و شهرداری می دهد و مجموعه این اعداد و ارقام اعتبارات پیشگیری در کل کشور را شامل می شود.معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه درباره میزان اثربخشی مراکز مشاوره نیز اظهار کرد: تلاش می کنیم مباحثی را که در جلسات مشاوره بین مشاور و طرفین رد و بدل می شود ساماندهی کنیم، بنابراین مراکز مشاوره زمانی اثربخش می شوند که محتوای مشاوره ها را اصلاح کنیم. الفت راه اندازی مراکز مشاوره را به تنهایی کافی ندانست و افزود: نکته اصلی این است که در این مشاوره ها چه می گذرد و چه مقدار اثرگذار است؟ حرف این مشاور چه مقدار می تواند طرفین را به اصلاح مطیع کند؟ مراکز مشاوره بدون لحاظ کردن این نکات یک شکل ظاهری می گیرد. وی گفت: یک واقعیت تلخی هم اکنون در دادگاه های خانواده وجود دارد و آن این است که دادگاه فرمی به دست زوجین متقاضی طلاق توافقی می دهد و آنها را به واحد مشاوره می فرستد. زوجین با پرداخت 40هزار تومان، پاسخی می گیرند و دادگاه نیز بلافاصله حکم به طلاق می دهد. الفت در پاسخ به این سؤال که کدام استان ها بهترین عملکرد را در امر پیشگیری از وقوع جرم در سال 94 داشتند، گفت: سال گذشته در بحث سرقت، تلاش زیادی کردیم و آمارها حکایت از کاهش این جرم در کشور دارد؛ البته در این زمینه نیروی انتظامی همکاری بسیاری خوبی با ما داشت. وی یادآور شد: طبق ارزیابی های صورت گرفته از عملکرد استان ها، هشت استان عملکرد بالای 67 درصد که عملکرد خوبی است، داشتند. معاون رییس قوه قضاییه درباره نیروی انسانی مراکز مشاوره نیز گفت: افرادی که در مراکز مشاوره مشغول می شوند طبق آیین نامه تدوین شده، باید تحصیلات حقوق داشته باشند یا روانشناس و جامعه شناس باشند. گزینش این نیروها قطعاً سخت است و با حساسیت صورت می گیرد. وی ادامه داد: مجوز تأسیس مراکز مشاوره در آینده به سادگی صادر نمی شود و به افراد واجد صلاحیت، حرفه ای، علاقمند و کسانی که توانایی حل اختلاف را دارند داده می شود. الفت افزود: مراکز مشاوره در آینده از حالت تشریفاتی خارج می شود و به صورت مرتب و مستمر بر آنها نظارت خواهد شد. ما دنبال این هستیم که کانون خانواده ها را حفظ کنیم بنابراین افرادی که برای طلاق مراجعه می کنند باید آمادگی این را داشته باشند تا در مراکز مشاوره حضور یابند و مسئله ای را که چالش ایجاد کرده حل کنند؛ زوجین از این پس به امید گرفتن حکم طلاق و گواهی نبود امکان سازش به دادگستری مراجعه نکنند.

  استخراج ۱۸ عنوان جرم و آسیب اجتماعی شایع در کشور
  همچنین قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در این گردهمایی از استخراج ۱۸ عنوان جرم و آسیب اجتماعی شایع در کشور خبر داد.«مهدی امیری اصفهانی» اظهار کرد: اواخر سال گذشته همایشی درباره چگونگی اثربخش کردن برنامه ها در حوزه پیشگیری از وقوع جرم داشتیم. بر اساس صحبت هایی که در آن همایش صورت گرفت، نظام برنامه ریزی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم را بازبینی کردیم. وی افزود: بر این اساس، تصمیم گرفتیم با توجه به ظرفیت ها و منابعی که در کشور داریم، اهم آسیب ها و جرائمی را که موجب برهم زدن امنیت عمومی، اجتماعی، تضیح حقوق مردم و افزایش ناهنجاری رفتاری در جامعه می شود را شناسایی کنیم و بر این موارد متمرکز شویم.امیری اصفهانی ادامه داد: در نهایت بر اساس آمارهای موجود در نظام قضایی و مجموعه های انتظامی و اطلاعاتی کشور، 18 عنوان جرم و آسیب اجتماعی را استخراج کردیم و به همه استان ها و ادارات کل گفتیم برنامه ها را بر مبنای این 18 عنوان جرم و آسیب تنظیم کنند.قائم مقام معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد تا پایان سال 94 بتوان روند افزایشی این جرائم و آسیب ها را کنترل یا کاهش داد.وی تولید و توزیع موادمخدر، مصرف مواد مخدر، سرقت های خرد و کلان، اختلاس، ارتشا، زمین خواری، جرائم مرتبط با محیط زیست، کلاهبرداری و جرایم فضای سایبری را از جمله عناوین مجرمانه شایع عنوان کرد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
16