جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 73418
  تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1394 11:55
  تعداد بازدید : 669

  عفو بین الملل آمریکا را به نادیده گرفتن گزارش شکنجه های سیا متهم کرد

  عفو بین الملل، آمریکا را به نادیده گرفتن گزارش ماه دسامبر سنا درباره شکنجه های صورت گرفته توسط نیروهای آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) این کشور طی دوران پس از حمله 11 سپتامبر متهم کرد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری راشاتودی، نائورین شاه، یکی از بازرسان عفو بین الملل، دولت اوباما را به نادیده گرفتن تحقیقات پنج ساله دقیق سنا متهم کرد.

  عفو بین الملل می گوید، دولت آمریکا به کسانی که در این شکنجه ها دست داشته اند مصونیت اعطا کرده و در هر صورت در پاسخ به این گزارش شکست خورده است.

  این سازمان در بیانیه خود آورده است، از آژانس های مهم آمریکایی از جمله وزارت دادگستری در گزارش سنا نام برده شده است.

  گزارش شکنجه سیا در دسامبر سال گذشته منتشر شد که در آن استفاده این آژانس از شکنجه در دوران پس از حمله 11 سپتامبر مورد بررسی قرار گرفته بود. متن کامل این گزارش 6700 صفحه و محرمانه است. کمیته انتخاب سنای آمریکا در امور اطلاعاتی تنها خلاصه ای 480 صفحه ای از این تحقیقات را منتشر کرد.

  در این گزارش نحوه رفتار ماموران سیا با مظنونان القاعده در خاورمیانه، اروپا و آسیا و همچنین همکاری متحدان خارجی آنها مطرح و بررسی شده است.

  عفو بین الملل در حال حاضر می خواهد، دادگستری و کاخ سفید نام کسانی را که در این شکنجه ها دست داشتند و اماکن پنهانی و مخفیانه این شکنجه ها را افشا کنند.

  عفو بین الملل در ادامه بیانیه خود اعلام کرده است: دستگاه قضایی آمریکا باید بدون هیچ تاخیر دیگری، تحقیقات خود را درباره بازداشتگاه های پنهانی و برنامه های شکنجه سیا از سر گیرد و تضمین دهد که عوامل آن براساس قوانین و استانداردهای بین المللی مجازات می شوند.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
10