جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74087
  تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1394 15:45
  تعداد بازدید : 719

  وزیر دادگستری:

  جایگاه مان را در حوزه مالکیت ادبی و هنری در عرصه بین المللی تثبیت کنیم

  وزیر دادگستری گفت: ما در وزارت دادگستری به عنوان مسئول شورای سیاستگذاری مالکیت فکری، بحث حقوقی این موضوع را دنبال می کنیم.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق، گفت: اکنون ما دچار یک کشمکش فکری هستیم که در این راستا باید سهم، نقش و جایگاه هر دستگاه را شناسایی کنیم و به صورت مواد روشن قانونی وظیفه هر دستگاه مشخص شود تا بتوانیم حمایت جامع حقوقی را از مالکیت ادبی و هنری در کشور داشته باشیم.

  وزیر دادگستری ادامه داد: در راستای مالکیت فکری و ادبی نمایندگان طرحی را ارائه دادند که ما از آنها خواستیم اجازه دهند به صورت لایحه کامل تر شود تا دولت مسئولیت خود را در این زمینه بپذیرد. امیدواریم که بحث مالکیت صنعتی هم هرچه زودتر آماده شود، البته در دولت کار آن آغاز شده و اکنون به کمیسیون مشترک ارجاع شده است.

  پورمحمدی ادامه داد: وزارت دادگستری از آنجا که مسئولیت شورای سیاستگذاری مالکیت فکری را بر عهده دارد بحث حقوقی آن را دنبال می کند و نهایتا منجر به تشکیل معاونت مالکیت فکری در وزارت دادگستری شد تا بتوانیم حمایت فراگیر حقوقی را در حوزه ادبی و هنری داشته باشیم.

  وزیر دادگستری با بیان اینکه جایگاه مالکیت فکری در حوزه ادبی و هنری تعریف شده و جایگاه قانونی آن روشن است، گفت: قدم های خوبی در این جهت برداشته شده، البته ما در عرصه بین المللی باید جایگاه خود را تثبیت کنیم و از خالقین برجسته ای که در حوزه های هنری و ادبی فعالیت دارند حمایت لازم را به عمل آوریم.

  وی ادامه داد: در عرصه جهانی سعی داریم که جایگاه مالکیت فکری را روشن کرده و از آن حمایت کنیم، البته در عرصه داخلی لایحه آن آماده شده است.

  وزیر دادگستری با اشاره به کنوانسیون های بین المللی که در حوزه مالکیت فکری مانند کنوانسیون رم و برن وجود دارد، گفت: ما به دلایلی از گذشته های دور به آنها نپیوسته ایم ولی در این دهه اخیر بحث به صورت جدی تر مطرح شده است، البته معاهدات بین المللی میل شان به نفع و سود کشورهای برخوردار است و این دغدغه ای است برای پیوستن کشورهای جهان به اینگونه مباحث.

  وی ادامه داد: باید بگویم این روزها به کشورهای منطقه ظلم می شود مانند قتل عام مردم در یمن که در حوزه فرهنگی عملی ضد اسلامی است. متاسفانه نهادهای بین المللی هیچ جایگاه مشخصی در این زمینه ندارند البته ایران در جایگاه برجسته و تاثیرگذاری قرار دارد و توان دفاع از حق ملتش را دارد که در جهت تقویت این جایگاه تلاش می کند.

  وزیر دادگستری ادامه داد: ما باید با دقت تمام زوایای کار را ببینیم و اینکه سود و پیشرفت ما اقتضا دارد که به معاهده برن بپیوندیم. وگرنه آنقدر در صدد پیوستن به این معاهده نیستیم، زیرا مجامع بین المللی خوشنام نیستند. این روزها کتاب های فراوانی منتشر می شود که نهادهای بین المللی خیلی جانبدارانه عمل می کنند و این رسوایی تمدن معاصر است.

  پورمحمدی با اشاره به معاهده برن، ادامه داد: اگر ما بتوانیم با استناد بندهای این معاهده حقوق شهروندان را تامین کنیم حتما به آن می پیوندیم.

  وزیر دادگستری برگزاری این نشست ها را ارزشمند، مفید و ضروری خواند و گفت: ما آماده کمک و همکاری در این حوزه هستیم، البته دولت باید اقدام اجرایی کند مهم این است که نخبگان ما ایده و نظر دهند.

  وی در پایان گفت: ان شاءالله با تشکیل معاونت فکری گام های بهتری در این حوزه برداشته شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
16