جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74107
  تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1394 10:11
  تعداد بازدید : 880

  انتقاد رییس دیوان عدالت اداری از دستگاه های اجرایی

  رئیس دیوان عدالت اداری گفت: اینکه گاهی گفته می شود فلان دستگاه یا بخش مسئول اجرای اسلام نیست، سخن پسندیده و قابل قبولی از سوی مسئولانی که خود وظیفه اجرای قوانین اسلام و احکام قرآن را دارند، نیست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه هیات عمومی دیوان با بیان اینکه انتظار ما این است که در نظام جمهوری اسلامی، همه دست اندرکاران و مسئولان در جهت حفظ آرمان های اسلام و انقلاب و به اجرا در آوردن احکام نورانی قرآن و اسلام تلاش کنند، اظهار کرد: اجرای اسلام و احکام آن و تحقق آن در نظام جمهوری اسلامی حداقل خواسته از همگان بویژه از مسئولان در نظام اسلامی است.

  وی افزود: مسئولان در جمهوری اسلامی ایران به جای اینکه به دستگاهی بگویند شما مسئول اجرای اسلام نیستید باید از زیرمجموعه های خود بخواهند که چرا قوانین اسلامی اجرا نمی شود؟

  رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه در کشور ما، قانون اساسی تنفیذ شده از سوی ولی فقیه برای همگان حجت شرعی است و با وجود آن هیچ بهانه ای در پیشگاه خداوند نمی توانیم داشته باشیم، ادامه داد: در این قانون اساسی آمده است که در نظام اسلامی، اجرای احکام اسلام در قالب قوانین پیاده می شود.

  وی ادامه داد: در چنین نظامی معلوم است که هیچ احدی نمی تواند اجتهاد شخصی خود را به کار بگیرد، اما اجرای اسلام و احکام الهی و قوانینی که مبتنی بر آن است، بر عهده همگان است و ما از مسئولان انتظار داریم که درباره عدم اجرای قوانینی که در جمهوری اسلامی تصویب و ابلاغ شده و لازم اجراست، زیرمجموعه های خود را مورد پرسش قرار دهند و آنها را موظف به اجرای آن کنند.

  منتظری اضافه کرد: امروز ما قوانین فراوانی داریم که متاسفانه از سوی دستگاه های اجرایی به اجرا در نمی آید و تنها در لابه لای کتاب قوانین می توان آن را مشاهده کرد.

  رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه به فهرستی از این قوانین اشاره کرد و افزود: قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد مصوب هفتم آبان ماه 1390 که یک دوره سه ساله آن به اتمام رسیده و برای سه سال دیگر تمدید شده است، قانون گسترش راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب مصوب 13 دی ماه 1384 شورای عالی انقلاب فرهنگی که مصوبات این شورا به امر امام و رهبری در حکم قانون و لازم الاجراست. قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب 26 بهمن ماه 1383، قانون ساماندهی مد و لباس مصوب 20 دی ماه 1385 که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید. قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب 14 آذرماه 1375 که تنها در تبصره 9 آن آمده است که نیروی انتظامی موظف است از نصب و استفاده از علائم به زبان و خط بیگانه توسط مراکز تولید، توزیع و صنوف جلوگیری کند، به عنوان نمونه هایی از قوانینی است که به رغم تصویب در مجلس شورای اسلامی یا نهادهایی که مصوبات آنها در حکم قانون است، از اجرای آن خبری نیست.

  وی در ادامه از مسئولان پرسید چرا این قوانین اجرا نمی شود؟ آیا اینها قانون یا مصوب مجلس شورای اسلامی نیست و لازم الاجرا نمی باشند؟ آیا نیروی انتظامی مسئولیت تعریف شده ای در بخشی از این قوانین ندارد؟ این قوانین در کجای جامعه اجرا می شود؟ آیا این قانون ها، متن آن و تکالیفی را که در آن متوجه دستگاه ها شده است، ملاحظه می فرمایید؟

  منتظری افزود: به جهت اختصار تنها به بیان عنوان 5 قانون اکتفا کرده ام، این در حالی است که اگر متن این قوانین و احکامی را که مسئولیت آن متوجه مجموعه دستگاه های اجرایی اعم از دولتی، قضائی و نیروی انتظامی است، اجرا شود قطعا و مسلما بسیاری از مفاسدی که ما امروز در جامعه، محیط ادارات و ارتباطات ادرای شاهد آن هستیم، از بین خواهد رفت.

  وی گفت: مسئولان باید به جای اینکه بگویند نیروی انتظامی یا فلان دستگاه مسئول اجرای اسلام نیست، از آنها بخواهند که چرا ادارات و نیروی انتظامی به وظایف قانونی خود عمل نمی کنند.

  رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه اینها قانون است و باید به اجرای آن کمر بندیم، تاکید کرد: درست است اینکه هیچ کس نباید بر اساس اجتهاد شخصی عمل کند، اما باید دنبال اجرای قانون رفت و ما گله مندیم که چرا در اجرای قانون، آن وظیفه ای را که در محیط ادارات، جامعه، دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و علمی بر عهده داریم، عمل نمی کنیم.

  وی اظهار امیدواری کرد که خداوند همه ما را متوجه وظایف و مسئولیت های سنگین مان بکند و ما بتوانیم اسلامی را که با این هزینه سنگین به دست ما رسیده در این برهه حساس که دشمن کمر به نابودی آن بسته است، صیانت کنیم.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
27