جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 75159
  تاریخ انتشار : 3 خرداد 1394 15:46
  تعداد بازدید : 761

  توضیحات معاون قوه قضائیه درباره دادگاه های اطفال و نوجوانان

  معاون حقوقی قوه قضائیه، تشکیل پلیس ویژه اطفال و نوجوانان از سوی قانون گذار را تحول بزرگی در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان دانست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ذبیح الله خدائیان در همایش چشم انداز حقوق کودک اظهار کرد: اطفال و نوجوانان در سنین رشد وجود دارند و هرگونه برخورد نسنجیده با این قشر موجب می شود که اینگونه رفتارها در آنها پایدار بماند. بر همین اساس در شرع مقدس اسلام تأکید فراوانی در زمینه تربیت، آموزش و نگهداری کودک و نوجوانان شده است.

  وی ادامه داد: در شرع مقدس اسلام، دستورالعمل هایی برای قبل از انعقاد نطفه وجود دارد و حتی در دوران جنینی و طفولیت و نوجوانی دستورالعمل هایی اندیشیده شده که اگر هر کدام به خوبی اجرا شود امکان انحراف نوجوانان وجود ندارد.

  خدائیان یادآور شد: جامعه جهانی کمتر از یک قرن است که به بحث کودکان و نوجوانان پرداخته است. در حقوق کشورهای مختلف جهان نه تنها اطفال و نوجوانان مجازات می شوند بلکه حیوانات نیز مورد مجازات قرار می گیرند در حالی که در شرع اسلام در حدود 1400 سال پیش دستورالعمل های خوبی در مورد کودک و نوجوانان در نظر گرفته شده است، بنابراین ما باید بر خود ببالیم که چنین دینی داریم که به ریزترین مسائل توجه کرده است.

  معاون حقوقی قوه قضائیه در ادامه به بیان تاریخچه ای از قوانین مربوط به حقوق کودک و نوجوان در قبل و بعد از انقلاب پرداخت و گفت: خوشبختانه در سال های اخیر تحول بزرگی در زمینه حقوق کودک و نوجوان به وجود آمده است.

  خدائیان با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان که در دستور کار کمیسیون حقوقی قضائی مجلس است، گفت: این لایحه، لایحه ای پیشرفته در زمینه اطفال و نوجوانان است و در این لایحه به جرم انگاری از جرایم این قشر پرداخته شده است.

  وی با اشاره به عنایت خاص قانون گذار به دادگاه اطفال و نوجوانان، گفت: قانون گذار پلیس ویژه اطفال و نوجوانان را پیش بینی کرده که تحول بزرگی در زمینه حقوق کودک و نوجوانان است.

  خدائیان در مورد برگزاری دادگاه های اطفال و نوجوانان نیز گفت: با این که اصل بر علنی بودن دادگاه هاست، اما در مورد اطفال به خاطر حفظ حیثیت و آسیب پذیری آنها، از ورود کسانی که به مصلحت طفل نیست در دادگاه خودداری می شود. البته حضور والدین در جلسه دادگاه ها در جهت مساعدت به کودکان است.

  وی در پایان یادآور شد: اقدامات ارزنده ای از سوی دستگاه قضائی در زمینه حقوق کودک و نوجوانان صوت گرفته و مطالعات و پژوهش های خوبی در قوه قضائیه و وزارت دادگستری در این زمینه انجام شده است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
23