جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 75724
  تاریخ انتشار : 11 خرداد 1394 15:42
  تعداد بازدید : 833

  گزارش میزگرد تخصصی «تحولات جاری در خصوص حقوق دریاها در چارچوب سازمان ملل متحد»

  انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 میزگرد تخصصی «تحولات جاری در خصوص حقوق دریاها در چارچوب سازمان ملل متحد» را با سخنرانی سرکار خانم گابریل گوتسه وانلی (رئیس بخش امور اقیانوس ها و حقوق دریاهای سازمان ملل متحد) و آقای ولادیمیر ژاریس (معاون بخش امور اقیانوس ها و حقوق دریاها) در محل شورای انجمن های علمی ایران برگزار نمود. بخش امور اقیانوس ها و حقوق دریاهای سازمان ملل متحد از ادارات زیر مجموعه مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

  در ابتدا دکتر نسرین مصفا (رئیس انجمن) ضمن خوشامدگویی به سخنرانان و شرکت کنندگان در میزگرد، گزارش مختصری درباره فعالیت های انجمن به ویژه در زمینه حقوق دریاها ارائه نمودند. سپس سرکار خانم گوتسه وانلی و آقای ژاریس به طرح مباحث خود پرداختند.

  آقای ژاریس طی سخنان خود به برخی مسایل مهم حقوقی ناشی از اجرای کنوانسیون 1982 در اقیانوس ها و دریاهای آزاد پرداختند. ایشان بخش اصلی سخنان خود را به اختلافات ارجاع شده به کمیسیون تحدید حدود فلات قاره موضوع ماده 76 کنوانسیون حقوق دریاها اختصاص دادند و در این رابطه به نحوه فعالیت این کمیسیون، ضمیمه دوم کنوانسیون 1982 مربوط به حدود فلات قاره، پاسخ به ابهامات در خصوص میزان الزام آوری توصیه های این کمیسیون برای طرفین اختلاف و همچنین دولت های ثالث اشاره نمودند.

  سرکار خانم وانلی نیز به طور مشروح به معرفی اداره امور اقیانوس ها و حقوق دریاها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و مهمترین فعالیت های این اداره طی سال های اخیر پرداختند. سپس ایشان درباره برخی از مهمترین موضوعات در دستور کار بخش امور اقیانوس ها و حقوق دریاها و مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ویژه مسایل مرتبط با ماهی گیری و صید غیرمجاز و تخلفات برخی دولت ها نسبت به تعهدات خود در این حوزه توضیحاتی مطرح نمودند.
  فعالیت های کارگروه ویژه گزارش جهانی و برآورد دولت ها از محیط زیست دریایی، کارگروه غیررسمی ویژه مطالعه مسایل مرتبط با ذخیره سازی و استفاده با دوام از گونه های متنوع زنده دریایی در مناطق فراتر از صلاحیت دولت ها، گروه مشورتی غیر رسمی سازمان ملل متحد راجع به اقیانوس ها و حقوق دریاها، قطعنامه 109/69 تاریخ 9 دسامبر 2014 درباره ماهیگیری های با دوام، فعالیت های انجام شده در خصوص اجرای کنوانسیون حقوق دریاها در بخش دوم راجع به حفاظت و مدیریت منابع زنده دریاهای آزاد و همچنین ذخایر ماهیان مهاجر در اقیانوس ها، قطعنامه 37/65 راجع به اقیانوس ها و حقوق دریاهای مجمع عمومی 7 دسامبر 2010، 4 آوریل 2011، قطعنامه 231/66 مجمع عمومی راجع به اقیانوس ها و حقوق دریاها مصوب 24 دسامبر 2011، قطعنامه 70/68 مصوب 9 دسامبر 2013 مجمع عمومی راجع به اقیانوس ها و حقوق دریاها از دیگر مباحثی بودند که ایشان به آنها پرداختند.

  در پایان سوالاتی راجع به خطوط مبدا دریای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس، توصیه های کمیسیون حدود فلات قاره کنوانسیون حقوق دریاها، دیوان بین المللی حقوق دریاها، وظایف و فعالیت های اداره اقیانوس ها و حقوق دریاها در خصوص احقاق حقوق دولت های غیر عضو کنوانسیون 1982 در عرصه اقیانوس ها و دریاهای آزاد، وضعیت غیر الزام آور مقررات رفتاری یا کردارنامه سازمان جهانی خوار و بار ملل متحد (فائو) راجع به مسئولیت ماهیگیران مصوب سال 1984 و عملکرد دولت های پیشرفته در ماهی گیری بر خلاف ضوابط در اقیانوس ها و دریاهای آزاد، مواضع برخی دولت ها در انتقاد از مدیریت بخشی، منطقه ای و چند پاره اقیانوس ها و فقدان وجود یک نظام متمرکز جهانی در مدیریت اقیانوس ها و دریاهای آزاد مطرح گردید که سخنرانان به این سوالات پاسخ دادند.
  شایان ذکر است که این میزگرد تخصصی به زبان انگلیسی و با حضور استادان و پژوهشگران صاحب نظر ایرانی در زمینه حقوق دریاها و اقیانوس ها برگزار گردید.


  منبع خبر
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
11